Prezentace
Prioritně děkujeme za udělení záštity na konferenci, kterou jako první udělila Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Ředitelství silnic a dálnic České republiky a Ministerstvo práce a sociálních věcí. Samozřejmě děkujeme všem partnerům, kteří se s námi na pořádání konference podíleli a hlavně s námi vedli diskusi i v průběhu samotného konání této odborné akce.
- Konferenci zahájil jednatel společnosti Arrano Group s.r.o. pan Ing. Dalibor Alter, který zdůvodnil její konání, ale i vysvětlil, proč bylo vybráno nosné téma konference: Technologické postupy včetně rizik a opatření. Mnoho koordinátorů BOZP neumí pracovat s legislativou a chce po zhotovitelích často požadavky, které nevycházejí z legislativy např. seznamy registrů rizik. Cílem bylo vysvětlit si, jak koordinátor BOZP pracuje s technologickými a pracovními postupy, které zhotovitel zvolil s jejich riziky a opatřeními.
- Následovalo uvítání od náměstka paní ministryně Ministerstva práce a sociálních věcí pana JUDr. Jiřího Vaňáska, který představil novinky v legislativě. Nosným tématem je předpis na vyhrazená technická zařízení.
- Další přednášku měl pan Ing. Jindřich Pater, místopředseda ČKAIT, který se zaměřil na novelu stavebního zákona a novely prováděcích předpisů. Přednášku jako vždy pojal jako praktický výklad pro jednotlivé účastníky výstavby. Svou přednášku spojil i s přednáškou specialistky na stavební právo paní JUDr. Petry Adámkové, která se konference ze zdravotních důvodů nemohla zúčastnit. Zpracovala však materiál, který definoval odpovědnosti z hlediska BOZP, především technického dozoru stavebníka a stavbyvedoucího. Co se týče osoby stavbyvedoucího, dopadá na něj v souvislosti s výkonem ve vazbě na BOZP zejména odpovědnost vyplývající ze Stavebního zákona (§153 – již výše zmíněná povinnost zajistit ochranu BOZP), zákoníku práce, případně trestněprávní odpovědnost, která je asi tím největším strašákem.
- Zástupce Státního úřadu inspekce práce pan Ing. Zdeněk Neset, odborný garant za stavebnictví, nás seznámil s pracovní úrazovostí za rok 2018 a přidal řešení vybraných smrtelných pracovních úrazů. Zajímavá byla čísla kontrol koordinátorů BOZP, kdy bylo 128 případů neplnění si povinností koordinátorů BOZP. Především neprovádí zápisy o odstranění závad, na které prokazatelně upozornil, neaktualizují plán BOZP a neorganizují kontrolní dny BOZP.
- Během konference proběhlo i II. setkání koordinátorů BOZP na staveništi s odborem bezpečnosti Ředitelství silnic a dálnic České republiky, které vedl Mgr. Pavel Vyroubal, bezpečnostní ředitel. Prošel požadavky směrnice GŘ 7/2008, verze 4.0 a upozornil na kontroly ze strany zadavatele stavby, kdy je často zjištěno, že si zhotovitel neplní povinnosti z hlediska BOZP. Ukázal několik příkladů přímo z kontrol. Bylo řečeno, že se chystá aktualizace Základních bezpečnostních standardů závazných na stavbách ŘSD.
- Následovala přednáška zaměřená na zadávací dokumentaci jednotlivých zadavatelů staveb z hlediska výběru koordinátora BOZP na staveništi a požadavky na nastavení smluvních podmínek, kterou přednášela Mgr. Svatava Hrubá, obchodní ředitelka Arrano Group s.r.o. Zdůraznila, že úroveň koordinátorů BOZP je často velmi slabá, neboť u periodických zkoušek z odborné způsobilosti jsou koordinátoři BOZP často neznalí poslední novely zákona č. 309/2006 Sb. Jak pak má vypadat osvěta pro jednotlivé účastníky výstavby, když ten, co se službou živí nezná své povinnosti. Kvalitní zadávací dokumentace by tedy měla prioritně cílit na kvalifikaci koordinátora BOZP na staveništi a jeho reference.
- Po obědové přestávce následovala přednáška doc. Ing. Pavla Svobody, CSc., jednatele společnosti MIRRO s.r.o. a předsedy ČSSK ČSSI z.s., s názvem: „Plnění požadavků účastníků výstavby pro vytváření bezpečného pracoviště“. Byly zmíněny jednotliví účastnicí výstavbového procesu s uvedením jejich rolí, a jak jsou v praxi tyto role naplňovány. Vystoupení se týkalo mnoha otazníků, kdo a jak může za úmrtí 4 pracovníků při pádu mostu ve Vilémově. Jednoznačně se jedná při přípravě a realizaci staveb o odbornost právě všech účastníků, počínaje projektantem, který by měl být propojen s koordinátorem, díky určení koordinátora v přípravě zadavatelem, tedy dostatečně včas, aby se mohly se znalostí jednotlivých výstavbových fází řešit i do detailu pracovní postupy a s tím související často i montážní stavy. Bylo zdůrazněno, že s tímto faktem právě souvisí i potřebná odbornost koordinátora o stavebních procesech, aby mohl být fundovaným oponentem třeba i projektantem navrhovaných řešení.
- Systém nastavení BOZP v přípravě stavby podrobně popsal pan Ing. Jaromír Poláček, senior EHS specialista Skanska Reality a.s., který ukázal, jak lze bezpečnost provádět s včasným zapojením zadavatele stavby.
- Následovala velmi zajímavá přednáška pana Ing. Jiřího Zondláka, Regional health and saftey managera PM Group CZ s.r.o., který má zkušenosti s tvorbou technologických a pracovních postupů na zahraničních stavbách.
- Přednášku o rozdělení činnosti mezi „Technikem BOZP“ a Koordinátorem BOZP na stavbě odprezentoval pan Marek Dajč, který je specialistou na BOZP u společnosti SAFETY PRO s.r.o. Zdůraznil dle zákona součinnost mezi koordinátorem a odborně způsobilou osobou v oblasti BOZP, kdy se nesmí zapomínat, že koordinátor BOZP dává podněty a na vyžádání zhotovitele doporučuje technická řešení nebo opatření k zajištění BOZP pro stanovení pracovních nebo technologických postupů.
- Velmi přínosnou přednášku měl soudní znalec ve stavebnictví pan Ing. Petr Osička, který je specialistou BOZP u společnosti INFRAM a.s. Jednoznačně zazněla věta, že odborně způsobilá osoba v prevenci rizik se vyjadřuje k poskytnutým technologickým a pracovním postupům (dokumentaci a informacím). V praxi nastává problém, že odborně způsobilé osoby nemají dostatečné zkušenosti ze stavební výroby a nedokáží kvalitně doplnit technologický a pracovní postup u zhotovitele, u kterého činnost provádějí. Dle zákona č. 309/2006 Sb., v platném znění OZO opatřuje zpracované dokumenty související s výkonem své činnosti svým jménem a vlastnoručním podpisem
- Následovala přednáška zpracování technologických postupů dle TKP1, kterou přednesl technický dozor stavebníka pan Ing. Petr Janák ze společnosti Dopravoprojekt Brno a.s. Objasnil účastníkům konference postupy při tvorbě a předávání technologických a pracovních postupů. TP je nutné předložit a nechat odsouhlasit TDI před zahájením prací. Představil i časté chyby, které se v TP na stavbách vyskytují: nesouhlasné materiály, nesoulad s projektovou dokumentací, záměna stavebních objektů atd.
- Specialista na práci ve výškách Radim Frank ze společnosti RAFRA s.r.o. ukázal, jak je možné zajistit práci ve výškách na mostních konstrukcích. Zaměřil se na systém ochrany volného okraje – zajištění hrany pádu. Prezentace obsahovala mnoho praktických příkladů a mimo jiné představil nové školící centrum pro práci ve výškách, které bude na jaře roku 2019 otevřeno v Ostravě.
- Posledním vystoupením prvního dne byla přednáška instruktora HSZ JmK pana Bedřicha Bačovského, který ukázal mnoho příkladů vyproštění osob zavalených při provádění zemních a výkopových prací. Ukázal, jak postupuje HSZ a jak by k situacím měla přistupovat stavba.
- Druhý den konference byl již program zkrácený, ale neméně zajímavý. Hned v úvodu nám představil pan Ing. Jozef Vyskok požadavky na stavby, které naplňují parametry báňského díla a často padaly otázky, zda koordinátor BOZP může vstupovat na jedná stavbě i na části díla, které spadají pod báňskou správu a jak probíhá komunikace se závodním bezpečnostním technikem báňského díla a koordinátorem BOZP stavby.
- Konferenci uzavřel svou přednáškou specialista BOZP Ing. Martin Hons, který působí u společnosti Arrano Group s.r.o. na zahraničních projektech. Ukázal pravidla, za kterých se provádí bezpečnost ve Spojených státech amerických a Rakousku. Porovnal jednotlivé přístupy zadavatelů a zhotovitelů. Závěrem musel konstatovat, že bezpečnost práce, se kterou má osobní zkušenost v zahraniční je na vyšší úrovní především díky větší míře zapojení zadavatele a vedoucích pracovníků.